For Trentino, safety comes first.

In this section, you can learn more about all the measures put in place by our operators and tourist service providers to protect you and your loved ones.

Francesco Moser

Bývalý cyklistický závodník a vinař / Trento (sídlo firmy „Vinařství Moser”) a Val di Cembra (vinice)

© 2015 Ronny Kiaulehn

Francesco Moser se narodil 19. června 1951 v malém městečku Palù di Giovo v údolí Val di Cembra. Díky svým 273 vítězstvím v silniční cyklistice je jedním z nejúspěšnějších italských reprezentantů této sportovní disciplíny.

Byl nezdolatelný především v jednodenních závodech, ale získal i spoustu etapových prvenství. Díky svým schopnostem vést tým uvnitř pelotonu se pro ostatní jezdce stal skutečným modelem a získal si přezdívku „šerif“. Na profesionální úrovni jezdil od roku 1973 do roku 1988, vyhrál Giro d'Italia a mnoho dalších závodů, jako například Paříž-Roubaix, dvakrát závod Giro di Lombardia, závod Freccia Vallone, závod Gand-Wevelgem, závod Milán-Sanremo, světový pohár v silniční cyklistice a mistrovství světa v dráhové cyklistice ve stíhacím závodě jednotlivců. Vrcholu své kariéry dosáhl v roce 1984, kdy v Ciudad de México vytvořil světový rekord v hodinovce, jelikož se mu podařilo ujet za 60 minut neuvěřitelných 51,151 km.

Po ukončení závodní kariéry se Moser začal věnovat zemědělské výrobě a vinařství, stejně jako jeho otec Ignazio, vinař v údolí Val di Cembra. V rodinném vinařství „Villa Warth” na severu Trenta pěstuje společně se svými potomky Francescou, Carlem a Ignaziem různé odrůdy vinné révy, ale jeho dosud nejúspěšnější produkt je označen etiketou „51,151”, na počest jeho rekordního času v hodinovce. Jedná se o jedinečné „horské šumivé víno“ Trentodoc, vyráběné klasickou metodou pouze v trentinské oblasti, z vinné révy, která je výjimečná díky specifické nadmořské výšce a místním klimatickým podmínkám.